Razgovarajući na sastanku stručnog tima naše Ustanove, tim vrtića došao je na ideju da pokrene rubriku preko Instagrama (@iskricakg) ,,Roditelji pitaju". Ideja je da svake nedelje pružimo priliku roditeljima čija deca idu u naš ili bilo koji drugi vrtić da se besplatno informišu o zdravom razvoju svog deteta kao i poboljšanju odnosa sa istim. Naši gosti biće pedagozi, logopedi, defektolozi, sociolozi, dečiji stomatolozi, a ove nedelje to je bila Dr pedijatar Jasna Mirković, osnivač i vlasnik ordinacije JaNa Medica. Izdvojili smo vaša najčešća pitanja...
Kozmetika za bebe prvenstveno zavisi od bebine kože. Važno je da su preparati klinički ispitani i da su bez supstanci koje mogu da naškode bebinoj koži (bez parabena, alkohola, konzervanasa, mogu da budu i bez mirisa što znači da ne sadrže dodatne supstance koje takođe mogu da iritiraju bebinu kožu.Kako je koža najveći organ bebe, vrlo je važno za njeno zdravlje i otpornost da bude pravilno negovana, dakle bez prekomernog, preteranog kvašenjea/kupanja, bez prekomernih krema.
Prva godina se karakteriše intenzivnim rastom i razvojem tako da i bebina koža menja svoju strukturu i pH vrednost. Posle druge godine bebina koža počinje da podseća na kožu odraslih. Zato je važno da se prirodan razvoj ne remeti preteranom kozmetikom,
Roditelji mogu uz uputstvo pedijatra da odaberu pravu kozmetiku i tretiraju pravilno bebinu kožu. Važno je proceniti i za genetiku kakav je kvalitet kože, posebno obratiti pažnju ako u porodici postoji sklonost ka ekcemima ili atopijskom dermatitisu. Koristite nežne preparate, ne držite dete dugo u vodi i na taj način ćete da sačuvate vlažnost, a koža se neće nepotrebno sušiti.
Preporuka preparata:
crvena za osetljivu kožu
zelena za atopičnu kožu
Majčino mleko je hrana koju je priroda maksimalno prilagodila potrebama deteta. Zbog toga se savetuje kao osnov zdrave i pravilne ishrane do kraja prve godine, ali i kasnije. Mlečne formule su nužna zamena majčinom mleku i prva su preporuka u situacijama kada majka nema dovoljno mleka ili je dojenje iz drugih razloga nemoguće.U prvih 4-6 meseci, pored prirodne ishrane majčinim mlekom, mlečne formule predstavljaju kompletnu hranu.
Nemlečna ishrana se uvodi u ishranu odojčeta između 4. i 6. meseca. Ovo je pravi period za uvođenje nemlečne ishrane jer su se iscrpele prenatalno stečene rezerve mikroelemenata, a zbog intenzivnog rasta su veći i nutritivni zahtevi.
Važno! Nove namirnise se daju u monovalentnom obliku (samo jedna namirnica) u razmaku od 3 do 5 dana kako bi se na vreme prepoznale alergijske manifestacije ukoliko su prisutne. Hranu treba pripremati u kašasto-tečnom obliku, potom u kašastom. Dete hranite kašičicom! Ne treba soliti hranu jer u povrću ima baš onoliko soli koliko je potrebno. Preteran unos soli je štetan za bebu u razvoju.
Isto se odnosi i na kravlje mleko - neadaptirano jer je tri puta slanije od maminog. U pravilnoj ishrani odojčeta ima dovoljno količine masti. Za pripremanje obroka od povrća se preporučuju biljna ulja. Ne preporučuje se ni zaslađivanje hrane i napitaka - može da dođe do gojaznosti, kasnije i to ateroskleroze. Zaslađena hrana remeti normalan režim ishrane deteta.
Beba rođenjem dobija deo imunih ćelija od majke, a zatim počinje da stvara soptstveni imunitet u svakodnevnom kontaktu sa virusima i bakterijama i to manifestuje simptomima zbog kojih se roditelji javljaju pedijatru (temperatura, kašalj...). Najčešći izazivači respiratornih simptoma (naročito kod male dece) su virusi, ređe bakterije koje eventualno mogu da se nadovežu na virusnu infekciju.
Antibiotici nisu lekovi koji mogu da pomognu u virusnim infekcijama jer ne deluju na viruse. Prekomerna antibiotska terapija u takvim situacijama može samo da šteti i da oslabi imunitet.
Pravilna ishrana, dobar i zdrav san, dovoljno tečnosti - u vidu vode/mleka/jogurta/prirodnih sokova... Vitamini i minerali opet se stvaraju preko svežeg voća i povrća, osim kod dece koja slabije jedu - kod njih se mogu davati različiti suplementi u vidu sirupa koje eventuelno treba davati u toku ili nakon bolesti. Jedan od razloga slabijeg apetita i češćeg razboljevanja je i anemija. Anemična deca mogu ispoljiti kao prvi znak - gubita apetita. Zato se obratite pedijatru koji će nakon razgovora sa roditeljima odlučiti šta je najbolje za Vaše dete i kako i na koji način ojačati imunitet.
Vitamini bitni za zdrav i jak organizam su A, C, E, D. Od minerala cink - za dobar imunitet je bitan i za zdrav sistem organa za varenje (probiotici jer najveći deo bakterija i virusa kod male dece ulazi baš preko organa za varenje).
Svež vazduh, fizička aktivnost, šetnje i balansirana ishrana sami će da omoguće rast i razvoj, a uz to i sticanje dobrog imuniteta kod deteta.
Sledeći gost rubrike je pedagog Dragoslav Milošević sa kojim ćemo takođe objaviti intervju sledeće nedelje.